Öne Çıkanlar:
fifa-origin-hesap-guvenligi

Origin Hesap Güvenliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Electronic Arts oyunları için sahip olmanız gereken Origin hesabınızı kaybetmemeniz ve hacklenmemek için aşağıda yer alan bir takım kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle FUT modu ile ilgili ve jeton satış sitelerine dikkat etmeniz gerekir.

JETON ALIM/SATIMI HESAP KAYBINA YOL AÇABİLİR

Üçüncü parti sitelerden jeton veya jeton yüklü hesap satın almanın EA’in Hizmet Şartları’na aykırı olduğunu ve hesabın engellenmesine yol açacağını unutmayın.

ORIGIN HESABINIZI KORUMA YOLLARI

EA, giriş bilgilerinizi sizden ASLA istemez.

Bu kuralın istisnası yoktur. Giriş bilgilerinizi isteyen bir e-posta, EA tarafından gönderilmiş gibi görünse bile tuzaktır.

UYMANIZ GEREKEN KURALLAR

Hesabınızın çalınma veya “avlanma” riskini azaltmak için şu kuralları uygulamak her zaman işe yarar:

 • Giriş bilgilerinizi ASLA halka açık bir şekilde paylaşmayın.
 • Giriş bilgilerinizi isteyen veya hesabınızın çalındığını öne süren bağlantılara ASLA tıklamayın
 • Giriş yaptığınız web adresinin http://www.easports.com/ şeklinde başladığını HER ZAMAN kontrol edin.
 • Web adresinin EA’e ait olmayan bir siteye yönlendirme yapmadığından HER ZAMAN emin olun

 

Origin güvenlik sorusu oluşturmak, FUT hesabınıza ekstra koruma sağlar.

Origin hesabınızı güncel tuttuğunuzdan emin olun. Hesap güvenliğinizi en üst seviyede tutmak üzere, kullandığınız tüm hizmetler için farklı parolalar belirleyin.

“Hesap avı” nedir?

Online dolandırıcıların kurdukları sahte web sitelerine çektikleri insanların önemli bilgilerini (giriş bilgileri ve parola gibi) ele geçirmeye çalışmalarına “hesap avı” denir.

SAHTE E-POSTALAR VE TAKLİTÇİ WEB SİTELERİ

FIFA Ultimate Team promosyonları hakkında, EA tarafından gönderilmiş gibi görünen bir e-posta alırsınız. E-postadaki bağlantıya tıklarsınız, FIFA Ultimate Team giriş sayfası gibi görünen bir siteye giderek giriş adınızı ve parolanızı girersiniz. İki gün sonra, elde etmek için çok çalıştığınız tüm altın oyuncuların yok olduğunu fark edersiniz.

Hikaye tanıdık mı geldi? Umuyoruz tanıdık gelmemiştir. çünkü yukarıda anlatılan kişinin hesabı avlandı. Hesap avı için kullanılan birçok sitenin gerçek siteyle bire bir aynı olması nedeniyle birçok kullanıcı, hesaplarının avlandığının farkına varmıyor.

Resmi EA SPORTS FIFA Giriş sayfası.

ve

Sayfayı taklit eden hesap avlama sitesi.

Farkları gördünüz mü?

 1. Sayfa sekmesinde Origin Logosu bulunmuyor
 2. URL’de “.moonfruit.com” uzantısı bulunuyor ve EA SPORTS yanlış yazılmış
 3. Moonfruit bağlantısı
 4. Güvenlik cevabınızı sizden asla istemeyiz. Ayrıca, parola alanı parolanızı gizlemiyor
 5. Sayfanın altında yer alan bağlantılara tıklanamıyor.

HESAP AVLAMA SİTESİ İLE GERÇEK EA SİTESİ ARASINDAKİ FARKI NASIL ANLARIM?

Resmi EA SPORTS web sitesi şu web adresini kullanır: http://www.easports.com/.

EA veya EA SPORTS, aşağıdaki resmi EA ve EA SPORTS web bağlantılarından EA SPORTS FIFA, FIFA Ultimate Team, EA SPORTS Football Club veya EA hakkında sizinle e-posta yoluyla doğrudan iletişime geçebilir:

 • www.ea.com
 • www.eaports.com/fifa
 • www.futpromos.com
 • www.easportsfootball.com
 • www.easportsfootballclub.com

Benzer görünümlü diğer URL’ler resmi değildir ve bunlara tıklanmamalıdır.

Karşılıklı karşılaştırma. Hesap avlama sitesinin (altta), resmi EASPORTS.com/FIFA adresinin eski bir sürümüyle aynı olduğuna, ancak http://www.easports.com/fifa adresinden farklı bir web adresine sahip olduğuna dikkat edin.

YÖNLENDİRMELERE DİKKAT EDİN

Yönlendirme, dolandırıcı kişinin önce gerçek siteye, daha sonra bire bir görünümle sahte siteye yönlendirme yapan bir web bağlantısı oluşturarak uyguladığı bir yöntemdir. Bunun birçok örneği mevcuttur, ancak  adres çubuğunuzda basit bir kontrol yaparak şöyle bir adres olup olmadığına dikkat edebilirsiniz: http://www.easports.com/redirect?url=http://fakesite.com

Web adresindeki “redirect?” bölümüne dikkat edin. Bu, resmi EA sitesinden farklı bir siteye gideceğiniz anlamına gelir.

ENDİŞELENDİRME TAKTİĞİ

Yaygın görülen diğer bir taktik ise dolandırıcıların hesabınızın çalındığını öne sürerek sizi endişelendirmeye çalışmasıdır. Şu şekilde bir mesaj alabilirsiniz: “Hesabınız, şüpheli aktiviteler nedeniyle geçici olarak askıya alınmıştır. Daha fazla bilgi için lütfen buradan giriş yapın.” Bu, kullanıcı adınızı ve parolanızı çalmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Her zamanki gibi, mesajdaki bağlantı sizi http://www.easports.com/fifa olmayan sahte bir siteye yönlendirecektir.

EA size ASLA hesabınızın çalındığını belirten e-postalar göndermez. EA bu bilgileri HERHANGİ bir şekilde istemek amacıyla sizinle ASLA iletişime geçmez.

FORUMLARDA

Forumlarda giriş bilgilerinizi isteyen özel bir mesaj alırsanız, o mesaj sahtedir. Dolandırıcılar, “EA Admin” veya “FIFA Developer” gibi resmi gözüken isimler bile kullanabilirler. Unutmayın, EA, giriş bilgilerinizi sizden asla istemez.

Böyle bir mesaj alırsanız, bu durumu forum moderatörlerinden birine bildirin. Bu şekilde mesaj gönderenler, yalnızca forum haklarının ellerinden alınmasıyla değil, konsol engellenmesine kadar varan büyük cezalarla karşı karşıya kalacaklardır.

KONSOLUNUZDA

Konsolunuzun online mesajlaşma sisteminden giriş bilgilerinizi isteyen özel bir mesaj alırsanız, o mesaj sahtedir. EA, herhangi bir amaçla konsolunuzun mesajlaşma sisteminden sizinle iletişime geçmez. Bilgilerinizi paylaşmayın ve bu mesajın ayrıntılarını sistemde bulunan bildirme aracını kullanarak bildirin.

Fifa ultimate team WEB APP

Dolandırıcılar, bilgi avlamak için Paylaşılan Kadro bağlantılarını kullanırlar. Unutmayın: Paylaşılan bir Kadroyu görüntülemek için EA hesabınıza giriş yapmanız gerekmez. Paylaşılan Kadrolar herkes tarafından görüntülenebilir ve diğer resmi bağlantılar gibi her zaman şu adresle başlarlar: http://www.easports.com/.

Paylaşılan bir Kadro görüntülemeye çalışırken giriş sayfasına yönlendiriliyorsanız, bu bir tuzaktır. İşleme devam etmeyin.

EK GÜVENLİK

Yukarıda belirtilen adımlara ek olarak, bilgilerinizi güvende tutmak için alabileceğiniz bazı ek önlemler aşağıda verilmiştir.

BAĞLANTILARI ÖNİZLEYİN

Bir web bağlantısına tıklamadan önce, fare imlecinizi bağlantının üzerine götürerek sizi hangi adrese götüreceğini kontrol edin. Bazı tarayıcılarda bağlantı konumu pencerenin alt kısmında gösterilir.

EV BİLGİSAYARI – PAROLALAR VE YER İMLERİ

Tarayıcınızı EA sitelerinin parolalarını anımsayacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde, siteyi her ziyaret ettiğinizde, giriş bilgileriniz otomatik olarak doldurulur. Yani farkında olmadan bir hesap avlama sitesine giderseniz, kullanıcı adınız ve parolanız doldurulmayacağı için o sitenin sahte olduğunu anlayacaksınız. Bunu sadece ev bilgisayarınızda yaptığınızdan emin olun.

HALKA AÇIK BİLGİSAYARLAR

Okul veya kahve dükkanı gibi yerlerdeki halka açık bilgisayarlardan giriş yaparsanız, giriş bilgilerinizin tarayıcı tarafından kaydedilmediğinden emin olun. Çıkış yaptıktan sonra tarayıcı önbelleğini temizlemeyi unutmayın.

PAROLA SAĞLAMLIĞI

Hesap avıyla doğrudan ilgili olmasa da, parolalarınızı güncellemek ve yönetmek, online güvenlik konusunda oldukça önemlidir.

Aşağıdaki önerileri kullanarak tahmin edilmesi zor bir parola oluşturun:

EA Kimlikleri için sadece 4 karakter yeterlidir  ancak en az 8 karakter kullanmanızı öneririz. Harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan bir kombinasyon kullanın.

EA hesabınız, konsol hesabınız ve e-postanız için farklı parolalar kullanın.

Parolalarınızı sık sık değiştirin

Parolalarınızda kolayca bulunabilecek bilgiler kullanmayın (Oyuncu Etiketi/PSN adı veya FUT Kadrosu gibi)

Parola bilgisi içeren tüm e-postaları güvenli bir yere not aldıktan sonra silin

FUT GÜVENLİK SORUSU

İstenmeyen kullanıcıları hesabınızdan uzak tutmak için FUT Web App’te sizden bir Güvenlik Cevabı oluşturmanız istenecektir.  Konsolunuzdan giriş yaptığınız ilk seferde bu cevabı girmeniz istenecek.

Bu cevabı unutmayın! Jetonlarınızı ve futbolcularınızı güvende tutmak amacıyla, FUT Web App ve EASFC Mobil app’te zaman zaman güvenlik sorusuna cevap vermeniz istenecektir. Konsolunuzu değiştirmeniz durumunda da bu soruyla karşılaşacaksınız.

HESABINIZ AVLANIRSA NE YAPMALISINIZ?

Giriş bilgilerinizi yanlışlıkla hesap avı yapan bir siteye girdiğinize inanıyorsanız, hemen parolanızı değiştirin. Hesabınızın çalınmış olması muhtemeldir ancak kurtarmak için hala zamanınız olabilir.

Hemen http://support.ea.com adresinden EA müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçerek mümkün olduğu kadar ayrıntı ve kanıt sunun Ekibimizin kaybettiğiniz öğeler, kaybettiğiniz tarih ve saat gibi vereceğiniz tutarlı ayrıntılara özellikle ihtiyacı olacaktır.

E-POSTA

Hesap avlama niyetinde bir e-posta mesajı alırsanız panik yapmayın. Hesabınız henüz çalınmadı. Dolandırıcı kişinin elinde olan tek bilgi, zaten bulunması zor olmayan e-posta adresiniz. Dolandırıcılar, web sitelerini kopyaladıkları gibi, EA e-postalarındaki görüntüleri ve metinleri de kopyalarlar. Şüpheli görünen bir e-posta alırsanız, göndericinin kim olduğunu ve e-postadaki bağlantıların hangi adreslere gittiğini kontrol edin. Hesap avlama e-postaları hakkında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

İsimleri elde etmek kolaydır, hesap avcıları e-postalarda neredeyse her zaman isim kullanır;

E-postadaki diğer web bağlantıları veya araçları sizi gerçek siteye götürse de, “buraya tıkla” veya “giriş yap” gibi bağlantılar her zaman sahte siteye götürür;

E-postalardaki web bağlantılarına tıklarken, bu bağlantıların sizi belirtilen yere yönlendirdiklerinden emin olun;

EA, sizinle ancak parolanızı unutmanız ve parola değiştirme isteğinde bulunmanız durumunda iletişime geçer.

Tarayıcı araçları: Bu tarayıcı araçları ve eklentileri, tüm hesap avlama sitelerini engellemez. Güvenli olmayan web sitesi listeleri, hesap avlama sitelerini takip etmek için kullanılır. Ayrıca bu araçlar, haberiniz olmadan zararlı yazılım yüklemeye çalışan sitelere de engel olur.

Birçok büyük tarayıcıda yerleşik olarak hesap avı filtreleri vardır. Bu filtrelerin etkinleştirildiğinden emin olun. Bir web sitesinin güvenli olup olmadığını Google’ın teşhis sayfasını kullanarak kontrol edebilirsiniz: http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=easports.com

WEB OF TRUST 

HTTP://WWW.MYWOT.COM/EN/DOWNLOAD

Bu eklenti, tüm işletim sistemleri için mevcuttur. Firefox’a, Chrome’a, Internet Explorer’a, Safari’ye ve Opera’ya yüklenebilir. Eklenti, güvenli olmayan sitelere karşı uyarmak için bir derecelendirme sistemi kullanır. Bağlantıların ve arama motoru sonuçlarının yanı sıra, tarayıcınızın adres çubuğunun yanına bir simge ekler.

Bu eklenti oldukça kullanışlıdır ve bilinen bir EA hesabı avlama sitesini başarıyla engellemiştir.

LOCATIONBAR2 (SADECE FIREFOX’TA) 

Locationbar2 eklentisi, Chrome’un adres çubuğu gibi alan adına vurgu yaparak hesap avlama sitelerinden kaçınmaya yardımcı olur.

 

Son olarak Origin hesabınız ile ilgili güvenlik sorunları için EA HELP sayfasından müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

ES-Sports-FC-mobil-futbol-oyunu-min

EA SPORTS FC Ücretsiz Mobil Futbol Oyunu

Resmi UEFA Champions League turnuvasını şimdi EA SPORTS FC™ Mobile’da (eski adıyla FIFA Mobile) oyna. …

Yorum Yazın