Öne Çıkanlar:
fifa world türkiye ligi geliyor

FIFA World’de Türkiye Ligi Olacak Mı?

FIFA World’de Türkiye Ligi Olacak Mı?

En popüler ve en çok oynanan futbol oyunu EA SPORTS FIFA serisinin Türkçe ve Ücretsiz olarak sunulan online versiyonu FIFA World’de Türkiye Ligi’nin olup olmayacağı durumu hala tartışma konusu, ancak son gelişmeler merak beklenen futbol oyununda sadece Fenerbahçe’nin değil tüm lig takımları ile beraber Türkiye Süper Ligi’nin yer alacağı yönünde. FIFA 15 oyununa eklenecek tüm lig ve takımların aynı şekilde aktarılacağı FIFA World’de Türk takımlarının yer alıp almaması konusu için genel olarak FIFA 2015 başlığı altında bugüne kadar internette yer alan bilgileri topluyoruz.

Türkiye Ligi’nin olup olmayacağı büyük ihtimalle Ağustos ayındaki Gamescom toplantısında duyurulacaktır, bekleyip göreceğiz.

Türkçe FIFA World Oyunu ve Türkçe Sosyal Medya Hesapları

Belki de en önemli başlangıç noktası da burası, Mart 2014 itibariyle EA firması FIFA World oyunu özelinde Türkçe olarak yayın yaptığı Facebook, Twitter, Youtube ve Google Plus hesapları yanında Answer.EA forumunda Türkçe alt sayfa açarak oyun severler ile ilk kez Türkçe iletişime geçmeye başladı.

https://twitter.com/fifaoyunu
https://www.facebook.com/easportsfifaworld.tr

Ayrıca bu sosyal medya kanalları aracılığıyla hem EA oyunları hem de FIFA World hakkında bilgiler paylaşmaya hem de Türkiye’de bir çok anlaşma yaparak tanıtım ve reklam çalışmalarını hızlandırdı. Türkçe olarak sunulan oyun ve hesaplar Türkiye ve Türk kullanıcılara olan önemin kısmen de olsa artığının göstergesi olarak düşünülebilir.

ea sports fifa world

IGN Twitter Fenerbahçe Görseli

IGN’nin E3 toplantıları sırasında FIFA 2015 ile ilgili paylaştığı tweet’te kullandığı Fenerbahçe formalı resim: https://twitter.com/IGN/status/476795523333378048

Ancak daha sonra yapılan açıklamada bu görüntünün Türkiye’de yama çalışmaları yapan forumların birine ait olduğu ve IGN’nin rastgele bu görüntüyü kullandığı ortaya çıktı, çünkü söz konusu resim herhangi bir Fenerbahçeli futbolcuya benzemiyordu. Bu arada paylaşılan tweet de Türkiye ligi ve Fenerbahçe ile ilgili her hangi bir bilgi içermese de Türkiye’deki takipçiler tarafından Fenerbahçe’nin oyunda yer alacağı fikrini sabitleştirdi.

Ömer Temelli’nin Twitter Açıklamaları

FIFA 2014’te sadece Galatasaray’ın yer alması Fenerbahçelileri üzmüştü. Ancak gelen yeni haber sarı lacivertli taraftarları sevindirdi. Fenerbahçe’nin yönetim kurulu üyelerinden biri olan Ömer Temelli bir süredir EA Games ile isim hakları konusunda görüştüklerinden bahsetmişti. Twitter üzerinden Ömer Temelli’ye sorulan “FIFA 2015’te Fenerbahçe olacak mı?” sorusuna İlk Açıklama ve sonrasında İkinci Açıklama ile Ömer Temelli bir şekilde “evet” cevabını verdi.

ömer temelli twitter fenerbahçe açıklaması

Change.org İmza Kampanyaları

Change.org sitesinde gerçekleştirilen ve kampanyanın muhatabı olarak TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU seçilen FIFA 2015’de Spor Toto Süper Lig’i İstiyoruz! imza kampanyası. Bu yazıyı yazarken toplam 103 destekçi alan oylamanın ses getirmesi için 5,000 kişiyi tamamlaması gerekiyor.

FIFA 2015'de Spor Toto Süper Lig'i İstiyoruz!

Diğer imza kampanyaları;

  • EA: Türkiye Ligini FIFA 14’de geri istiyoruz! – Kampanya sona erdi ve 4221 katılımcıya ulaştı
  • Fifa 2015’e Türkiye Ligi ve Türkçe Dil İstiyoruz – Kampanya devam ediyor ve 91 katılımcıya ulaştı
  • FIFA 15 e STSL Türkiye Ligini ekletiyoruz – Kampanya devam ediyor ve 12 katılımcıya ulaştı
  • Oyuna Türkiye ligi eklensin – Kampanya devam ediyor ve 9 katılımcıya ulaştı
  • Fifa 15 Türkiye Ligi – Kampanya devam ediyor ve 8 katılımcıya ulaştı

FIFPLAY Lig Oylamaları

Bir şehir efsanesi gibi yayılan bu site FIFA oyunları hakkında genel bilgiler içeriyor ancak ülkemizde popüler olmasının en önemli nedeni ise oyunda yer almayan ligler için yaptığı bu anket çalışması. Websitenin kendi “About/Hakkımızda” sayfasında da yer aldığı gibi bu oylama ve site hiç bir şekilde EA firması ve FIFA oyunları ile ilişkisi bulunmuyor.

Ayrıca answer.ea.com FIFA World Türkçe forumu moderatörü tamerdEA tarafından yapılan açıklama da aynı şekilde itibar edilmemesi yönünde. Ancak Türk oyunseverler bir şekilde seslerini duyurmak için bu oylamaya rağbet gösteriyor ve en son oy sayılarına göre Türkiye Ligi %11 oy oranı ile Mısır Ligi’nin ardından 2. sırada yer alıyor.

FIFPlay Türkiye Ligi Oylaması

Nick Channon Röportajı

Olumsuz bir haber olarak ise Barbaros Tapan’ın EA Sports FIFA 15 Yapımcısı Nick Channon ile yaptığı röportajı gösterebiliriz.  Türkiye Ligi takımlarının neden oyunda yer almadığı sorusuna Nick Channon “Bu tamamen lisansla ilgili bir durum, bize çok fazla talep geliyor hepsini takip ediyoruz ancak ŞU AN için Türkiye ligi yer almayacak” şeklinde bir açıklama yapıyor.

EA Türkiye Resmi Açıklamaları

ea-answer-tamerdEA-türkiye-ligi

En son olarak en güvenilir kaynak olarak EA resmi hesaplarını incelersek Electronic Arts Türkiye Facebook Sayfası’nda verilen cevap ile FIFA World Türkçe Forumu’nda Electronic Arts Türkiye Ülke Direktörü Tamer Duymaz tarafından yapılan açıklamayı son derece olumlu haberler olarak değerlendirebiliriz.

ea-türkiye-facebook

İlginizi Çekebilir

futmillionaire tr

FUTMillionaire FIFA Autobuyer ve Ultimate Trading Robot

Fifa Ultimate Team Modunda Bir Ayda 5 Milyon Jeton Kazanın! 1. Uygulama: FUTMillionaire Bot Nedir? …

Yorum Yazın