Öne Çıkanlar:
fut diziliş rehberi

FIFA Ultimate Team Diziliş Rehberi

FIFA Ultimate Team’de kullanabileceğiniz bir düzineden fazla diziliş bulunuyor. Doğru veya yanlış seçim diye bir şey yok, ancak seçtiğiniz dizilişi doğru şekilde kullanmayı bilmeniz, sahada başarılı olmanız açısından önemlidir.

FUT’ta en sık kullanılan beş dizilişi ele alarak neden bu kadar popüler olduklarını açıklayacağız.

4-1-2-1-2

4-1-2-1-2 dizilişinin en önemli unsuru, elmas görünümlü orta sahadır. Bu dizilişte, dört defans oyuncusuna yardım eden güçlü bir defansif orta saha (DOS) oyuncusuna sahip olmak çok önemlidir. Defansif anlamda güçlü olmanın yanı sıra, hücumu başlatacak iyi dribling özelliklerine sahip bir oyuncu bulundurmak işinize yarayacaktır. Sol (SO) ve sağ (SĞO) orta saha oyuncularınız, topu ofansif orta saha oyuncusuna ve iki santrfora iletmek için hızlı olmalı ve iyi orta açabilmelidir. Diğer taraftan, top rakibe geçtiğinde geriye de çabuk dönebilmelidir.

4-3-1-2

4-3-1-2, 4-1-2-1-2’nin biraz değişik halidir. Orta saha, yan çizginin yerine sahanın merkezine yakın oynar. Bu dizilişi kullanan çoğu kişi, sol (SO) ve sağ (SĞO) orta saha oynatmak yerine, çok hızlı veya iyi ortacı olmasa da iyi pas veren ve dribling yapan üç tane kuvvetli merkez orta saha (OG) kullanır.

4-3-2-1

4-3-2-1 dizilişinde takımı atağa kaldıracak üç orta saha oyuncusu kullanılır. Orta saha oyuncuları daha ileride oynadığı için, rakibin kontra ataklarını kesecek güçlü bir defansa sahip olmanız önemlidir. En önde tek bir santrfor olan bu dizilişte, onun arkasındaki iki forvetin pas yeteneği yüksek ve uzaktan şutları iyi olmalıdır. Orta sahaya hakim olmak ve rakip kaleye bol şut çekmek istiyorsanız 4-3-2-1 taktiğini kullanın.

4-3-3 (4. SEÇİM “HÜCUM”)

4-3-3’ün beş farklı varyasyonu vardır. Hücum odaklı olan 4. Seçimde en az dört golcü gerekir. Bu dizilişte, gol pozisyonu oluşturmak için süratli ve iyi ortacı sol (SLK) ve sağ (SĞK) kanat oyuncularının servis yapabileceği, hava hakimiyeti yüksek bir santrfor gerekir. Diğer dizilişlerdeki sol (SO) ve sağ (SĞO) orta saha oyuncularının aksine, kanat oyuncularınızın defansif anlamda güçlü olmasına gerek yoktur. Ofansif orta saha (OOS) oyuncunuzun arkasındaki iki merkez orta sahanın (OG) açık alanları kapatacak yetenekte olduğundan emin olun.

4-3-3- (5. SEÇİM “GİZLİ SANTRFOR”)

4-3-3’ün bu varyasyonunda 4. seçimdeki gibi geleneksel bir santrfora ihtiyaç yoktur. Merkezdeki forvetiniz diğer dizilişlere göre daha geride oynar. Santrfor ve ofansif orta sahanın yerine, dribling yapabilen, şut çekebilen ve uzaktan gol atabilen bir merkezi forvete (MF) ihtiyacınız vardır. Yine iki kanat oyuncusu kullanılsa da, iyi pas atanlar yerine dönen topları değerlendirebilen ve iyi şut atan futbolcuları tercih edebilirsiniz. Defansif yönden güçlü, hücumu başlatmaya yardımcı olacak ve rakibin gol yollarını kesecek kadar iyi dribling yeteneklerine sahip iki merkez orta saha (OG) ve bir defansif orta saha (DOS) oyuncusu kullanın.

 

FIFA Serisi ve Diğer Oyunları Uygun Fiyata Al

İlginizi Çekebilir

ES-Sports-FC-mobil-futbol-oyunu-min

EA SPORTS FC Ücretsiz Mobil Futbol Oyunu

Resmi UEFA Champions League turnuvasını şimdi EA SPORTS FC™ Mobile’da (eski adıyla FIFA Mobile) oyna. …

Yorum Yazın