Öne Çıkanlar:

FIFA 14 Sorunları ve Çözümleri

EA Sports FIFA14 oyununda karşılaştığınız sorunların olası çözümlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Karşılaştığınız sorunlar PC/MAC, konsol ve mobil cihazınıza göre farklılık gösterebileceği gibi işletim sistemizdeki farklı yapılarla da ilgili olabileceğini, burada önerilen adımlar ile yapacağınız değişikler sonucu ortaya çıkabilecek durumlar konusundan önceden sizi uyarıyor olalım.

En son olarak, kaynağı bilinmeyen mobil apk vs. indirmemenizi ve korsan oyunlar ile yasal olmayan programları kullanmamanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

FIFA 14 Oyunun Başlamaması Problemi

Origin’i açtıktan sonra sorun yaşanılan oyun üzerine sağ tıklayarak “Repair” ve “Update” seçeneklerini denedikten sonra tekrar açabilirsiniz.

FIFA 14 – E0001 / Beyaz Ekran Hatasının Çözümü

Bu hatayı genelde çözünürlük ayarlarınız yüzünden alırsınız. İlk çözüm olarak; Fifa 14’e tıklayıp oradan Game Settings’e menüsünden çözünürlüğü düşürüp tekrak kullandığınız çözünürlüğe getirip “Ok” dedikten sonra kapatıp açın. Sorun devam ederse bu sefer de grafik kalite ayarlarını en düşük ‘low’ seviye olarak seçip tekrar başlatın.

İkinci çözüm olarak; “Belgeler – Fifa 14” klasöründe bulunan içeriklerin hepsini silmeyi deneyebilirsiniz ancak oyun kayıtlarınız da silinmiş olacak.

Oyunu çalıştırmak için siteminizde minimum Dirext X11 kurulu olmalıdır.

FIFA 14 – Ekran Boyutu Sorunu

Oyununuzun kurulu olduğu dizinden Game-fifasetup klasörüne girin. Altta çıkacak dosyalardan “fifaconfig”i bulup çalıştırın. Çalıştırdıktan sonra Settings seçeneğini seçip, Resolution değerlerini istediğiniz şekilde ayarladıktan sonra hemen altında bulunan Full Screen seçeneğini işaretleyip kaydedin. Daha sonra yine aynı dizin içerisindeki, fifasetup_default dosyasını notepad’de açarak, daha önceden belirlediğiniz Resolution değerlerinin aynısını RESOLUTIONWIDTH ve RESOLUTIONHEIGHT’a uygulayın.

FIFA 14 – Kasma Sorunu

Oyunun settings ayarlarına girdikten sonra ayarlardan ”Wait for Vsync” seçili halde ‘frame rate’ bölümünden lock to 30fps’yi işaretleyip kaydedip çıkın.

FIFA 14 – Uygulama Hatası / Crash Dump Hatası & Siyah Ekran Sorunu

0xc000007b / fifa14-3dm.exe hatası / “unhandled exception has occurred in your application.” / The system cannot find the file specified vs. benzer isimli hatanın sebebi korsan kopya, hatalı kurulum ve desteklenmeyen sistem altyapısı ve programlardır. Çözüm için orhinal program kullanıp, DirectX, visual c+ ve .NET Framework programları ile grafik kartınızı güncelleyip temiz bir oyun kurulumu yapabilirsiniz.

Kimi zaman komut istemi kullanılarak yapılan disk taraması bu sorunu çözebiliyor. chkdsk komutu ile disk taraması yapmak için Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır ekranını açın ve açılan satıra cmd yazarak komut istemini başlatın. Komut satırına chkdsk c: /f /r (Eğer ana diskiniz başka bir harfte ise c ile değiştirin) yazarak taramayı başlatabilirsiniz.

FIFA 14 – Direct X Hatası

Origin üzerinden oyunu yükledikten sonra aldığınız bu hata karşısında buradan DirectX programını indirip kurabilir, PC’yi yeniden başlattıktan sonra kurulumu tekrar edebilirsiniz.

Ekran kartınız ve DirectX sürümünü öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Windows Başlat’ı açın
  2. Arama kutucuğuna “DxDiag” yazdıktan sonra Enter tuşuna basın veya simgeye tıklayın.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken diğer durum ise ekran kartınızın DirectX 11’i destekleyip desteklemediğidir. FIFA oyunu DirectX 11’den aşağı sürümlerde çalışmayacağı için ne kadar güncelleme yapsanız da işe yaramaz, ekran kartını değiştirmeniz gerekir.

FIFA 14 – Framework Hatası

Microsoft NET Framework kaynaklı Unhandled exception has occurred in your application hatası aldığınız takdirde Framework programını buradan yükleyebilir aynı şekilde baştan başatıp deneyebilirsiniz. Ek olarak Repair Tool aracını da kullanabilirsiniz.

FIFA 14 – COULD NOT INITIALIZE GRAPHIC DEVICE HATASI

Bu hata genellikle bilgisayarınızın ekran kartının oyunu desteklememesinden kaynaklanmaktadır, yeni nesil ekran kartı kullanmanın haricinde çözüm için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Grafik kartının sürücüsünü ve DirectX programının güncel olduğunu kontrol edin.

http://support.microsoft.com/kb/179113/tr

  • Belgelerim\FIFA14 klasöründeki dosyalarda değişiklik yaptıysanız bu klasörü silin, oyun otomatik olarak tekrar oluşturacaktır.

(Dikkat: Bu klasörde F12 ile kaydettiğiniz ekran görüntüleri de yer aldığından kaybetmemek için kopyalayabilirsiniz.)

İlginizi Çekebilir

fifa 17 kadın futbolcular

EA Sports’dan Nasıl Teknik Destek Alınır?

Game Advisors / Oyun Danışmanları & Moderatörler Satın aldığınız oyun veya genel olarak EA hesabınızla …

Yorum Yazın