Öne Çıkanlar:
fifa 2014 ipuçları

FIFA 14 İpuçları

FIFA 14 Transfer Kazancı Hesaplamak

FIFA Ultimate Modun da transferlerde %5 oranında otomatik kesinti yapılmaktadır. Yani 1000 jetona sattığınız futbolcudan hesabınıza 950 jeton geçecektir. Elde edeceğiniz kazançları hesaplamak için FUT Kazanç Hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

FIFA 14 Genel Oyun İpuçları

İpucu 1: Sakin oynayan kazanır

Birçok oyuncu, topu kaptığında olabildiğince hızlı bir şekilde karşı kaleye gitmeye çalışır. Unutmayın, telaş her zaman karşı tarafa çalışır. Bu tür hızlı atak denemeleri genellikle topu kaptırmanıza ve karşı atak yemenize sebep olur. Topu ayağınızda mümkün olduğunca çok tutmaya çalışın, gerekirse geri pas yapın ve asla telaş etmeyin.

Topa hakim olmanız, rakibin size gol atamayacağı anlamına gelir. Sprint yaparak atağa kalkmayın çünkü her an geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Kısa paslarla top çevirin ve rakibin boş alanlarını kollayın. Boşluğu bulunca hücuma kalkın.

İpucu 2: Hücum maçı kazandırır, savunma turnuvayı kazandırır

Gerçek bir futbol maçında olduğu gibi, sıkı bir alan savunması kazanmanın ilk adımıdır. Rakibinize atak yapacak geniş alanlar bırakmayın, sahaya yayılın ve savunma için tek bir futbolcuya konsantre olmaktan kaçının. Rakibinizin koşu yollarını tıkamaya çalışın. Defans oyuncularınızda sık sık değişikliğe gitmeyin ve defans düzeninizi bozmamaya dikkat edin.

İpucu 3: Sezgilerinize güvenin

Önemli bir nokta da sezgileriniz. Rakibinizin hareketlerini kuru kuruya izlemek yetmez, rakibinizi gözlemleyin ve bir sonraki hareketinin ne olacağını sezmeye çalışın. Mesala rakibiniz orta saha çizgisinden taç çizgisine doğru koşuyor ve onun geriye çift dönüş yapacağını sezdiniz. Onunla beraber koşarak pozisyonunuzu kaybetmeyin ve onu, hareket yolu üzerinden takip ederek topu kapmaya çalışın. Eğer başarırsanız bir karşı atak başlatırsınız ve rakibinizi hazırlıksız yakalarsınız.

İpucu 4: Doğru hücum

Hücuma kalktığınızda, gol atabilmeniz için topun en uygun pozisyonda olması lazım. Kanat hücumları sayıyı yazmak için size uygun fırsatlar sunar. Özellikle FIFA 14’de kanatlar, gol atmak için çok daha müsait. Uygun anlarda sprint yapmak için kanatlarda hızlı oyuncular bulundurun ama asla aceleci olmayın. Hatta gerekmedikçe sprint özelliğini kullanmayın. Bir de, orta yapacak adamınızla gol bölgesinde topa vuracak adamınızın aynı boyda olmasına dikkat edin.

İpucu 5: Kale bölgesi

Birçok oyuncu, rakip kaleciyi şaşırtmak için kalecinin üstüne koşar ve hızla geri gelerek onu peşine takmaya çalışır. Eğer kaleci tuzağa düşer ve kaleden çok açılırsa basit bir aşırtma vuruşla golü atabilirsiniz. Bu tür bir durumda eğer kaleciyseniz, sakin olun ve kaleden uzaklaşmayın.

Fakat gole giden taraftaysanız, kaleciyle riskli bir macera yaşamak yerine sert bir vuruşla topu köşeye yollamaya çalışın. Özellikle FIFA 14’de yan toplar çok iyi çalışıyor, hele gol bölgesinde Robben veya Ronaldo gibi bir adamınız varsa golü yazdınız demektir.

FIFA 14 Ofansif Oynama İpuçları

  • Hızlı koşma tuşuna gerektiği yerde basın.
  • L1 tuşu ile pasa basıldığında duvar pası yapılıyor. Fakat bunu da gerektiği yerde kullanın. Hep kullanırsanız normal pas kadar akıcı ilerleyemezsiniz.
  • L1 + Arapas tuşuyla havadan arapas atabilirsiniz.
  • 3 hareket bilmeniz atakta yeterlidir. Fazla özel hareket kullanmayın. Profesyonel düzeydeki oyuncuların bu 3 hareket dışında hareket kullandığını görmedim. Hareketleri yazayım. Skilled Dribbling internette nasıl yapıldığını bulabilirsiniz. Arenada pratik yaparak geliştirebilirsiniz. Fake hareketi ve L2 tuşuna basılı tutarak yapılan Fake hareketi. Bu 3 özel hareket size fazlasıyla yetecektir. Fake hareketi şut ve pasa basılarak yapılıyor. Skilled Dribbling ise L2 tuşuyla hızlı koşmaya basılı tutun ve L2 tuşunu bırakın. Bu şekilde yapılıyor. Dediğim gibi internette Skilled Dribbling diye aratırsanız videolardan daha iyi anlarsınız.
  • Orta açma konusunda ise 4 tip orta bulunuyor. Normal Orta, L1+Orta, İki Kere Orta Tuşu, Üç Kere Orta Tuşu’na basarak orta açabilirsiniz. Hepsinin de farklı özelliği bulunuyor. Duruma göre oynadıkça pratik kazandıkça hangi durumda hangisinin kullanıldığını anlayabilirsiniz.

FIFA 14 Futbolcu Değerleri

PAC: PACE demektir. Kısaca Hızı belirtir. Hızlanma, Sürat hepsinin ortalamasıdır.

DRI: DRIBBLING demektir. Top Sürme yeteneği ve Çalım Atma yeteneğidir. Top Kontrolü, Çalım atma yeteneği vb. ortalamasıdır.

SHO: SHOOT demektir. Şut Çekme yeteneğini belirtir. Uzun Şut, Şut Çekme Gücü, Plese Şut vb. ortalamasıdır.

DEF: DEFENDING demektir. Defans yapma yeteneğini belirtir. Müdahale Etme, Markaj Etme, Fiziksel Gücü vb. ortalamasıdır.

PAS: PASSING demektir. Pas atma yeteneğini belirtir. Uzun Pas, Kısa Pas, Yaratıcı Pas vb. ortalamasıdır.

HEA: HEADING demektir. Kafa vurma yeteneğini belirtir. İsabetli Kafa, Yükselmesi vb. ortalamasıdır.


FIFA 14 Kariyer Modu İpuçları

Sezon ilerledikçe malum her oyuncu yaşlanıyor ve altyapı önem arz ediyor. Öncelikle youth staff ‘tan scout’ları işe almamız lazım.

Scoutlarda önemli olan konu Judgment yetenekleri.

STARS BRONZE SILVER GOLD PLATINUM
1 75% 17% 5% 3%
2 67% 22% 7% 4%
3 50% 36% 9% 5%
4 30% 52% 11% 7%
5 20% 53% 17% 10%

Genç oyuncu keşfindeki bir diğer yöntem ise internet. İnternette yapacağınız araştırmalarla oyunu oynayan diğer kişilerden tavsiyeler bulabilirsiniz. Diğer taraftan http://www.futhead.com/14/career-mode/players/ adresine girerek oyundaki tüm oyuncuları gelişme kapasitesine göre sıralayabilir, bu isimleri oyunda Player Search menüsünü kullanarak aratabilirsiniz.

Experience ise aratacağınız oyuncunun eğer spesifik bir özelliği olmasını istiyorsanız işe yarıyor. Mesela winger,technically gifted,goalkeeper vs.

Oyuncunun yaşının 14-15 olmasına dikkat edelim.

16 yaşında 71-94 potansiyelle alınan oyuncunun tırt çıkması çok olası bir durum.

14-15 yaşında 60 – 75 arası overall ve 72-94 arası potansiyel olan oyunculara yoğunlaşın genellikle.

Önemli Not: Oyuncuları mutlaka oynayabilecekleri takımlara kiralayın. İlk iki sene çok önemli kiralıkta.

Son Olarak: Oyuncuların üstünde yazan

An Exciting Prospect: Overall 80-84

Showing Great Potential: Overall 85-89

Has Potential To be Special : Overall 90+

Has That Something Special: Extra yetenekler çalım ,güç , kafaya çıkma…

FIFA 2014 Oyunu Ucuza Satın Al Hemen Oynamaya Başla

İlginizi Çekebilir

FIFA23 Ultimate Team Futbolcu Kart Ögeler Rehberi

FIFA23 Ultimate Team Futbolcu Kart Ögeler Rehberi

Ultimate Team içerisinde yıllar içerisinde temel kartlar haricinde sezon boyunca bir çok farklı renk ve …

Yorum Yazın