Toyzz Shop TR
Öne Çıkanlar:
efsane futbol oyunları

Efsane Hale Gelmiş 15 Futbol Oyunu

Yaklaşık 25 senelik bir geçmişi olan futbol oyunları ilk versiyonlarından günümüzdeki örneklerine kadar daima oyun sektörü içinde önemli bir kategori olarak yer aldılar. Son yıllarda bir kaç ünlü oyun haricinde çok ünlenmiş futbol oyunu olmasa da, özellikle bağımsız yapımcıların elinden çıkan farklı tarzlarda yapımlar görebiliyoruz. Geçmişten bugüne bu oyunlara ve futbol zevkine katkı sağlayan klasik haline gelmiş 15 efsane futbol oyununu aşağıda bulabilirsiniz.

 

Emlyn Hughes International Soccer (1988)

Yayıncı: Audiogenic Software Ltd.
Platform: Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, ZX Spectrum

Kendisinden daha eski futbol oyunlarının olmasına rağmen klasik haline gelmiş ilk oyunlardan birisidir Emlyn Hughes International Soccer. Oyun adını ise ünlü İngiliz futbolcu Emlyn Hughes’den almaktadır.

Kick Off  (1989)

Yayıncı: Anco, Imagineer, Byte Back
Platform: Amiga, Nintendo Entertainment System, Commodore 64, ZX Spectrum, MS-DOS, AmigaOS

Efsane haline gelmiş bir oyun; Kick Off. Dönemin diğer futbol oyunlarının çoğundan farklı kamera açısı, basitliği ile ilk oyunun ardından sunulan diğer devam oyunu, özellikle Kick Off 2 efsanenin devam etmesine katkıda bulundu.

Tecmo World Cup (1990)

Yayıncı: Tecmo
Platform: Nintendo
Klasik futbol oyunları arasında Dünya Kupası temalı olanlardan en başarılısından biri olan Tecmo World Cup’da bir çok sayıda milli takım ile oynayabilirsiniz. Kuş bakışı bir kamera, eğlenceli ve dinamik oynanışının yanında bölüm ilerledikçe zorlaşan seviyesi ile oyunseverler tarafından beğenilen bir yapımdır.

Captain Tsubasa 2 (1990)

Yayıncı: Tecmo
Platform: Sega, PC
Bir dönemin en ünlü animelerinden biri olan Captain Tsubasa bir çok kişi tarafından beğenerek izlemiş ve hatta futbola özel bir ilgiyle bağlanmasını sağlamıştır. Büyük hayran kitlesine sahip Kaptan Tsubasa video oyunu ile de yine milyonlarca oyuncu tarafından sevilmiştir. İlk oyunun aksine asıl şöhreti ise ikinci versiyonu ile günümüz klasik futbol oyunları arasında yerini almıştır.

Goal Two – 1992

Yayıncı: Jaleco
Platform: NES, SNES, Super Famicom
Serinin ilk oyunu olmasa da özellikle Goal 2 çok fazla oyuncu tarafından oynanan ve efsane haline gelmiş bir oyundur. Maç öncesi, maç içi ve sonrası animasyonları ve oynanış tarzı ile klasik haline gelen eğlenceli oyunun ilk versiyonunun videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

J-League Winnig Goal –  (1994)

Yayıncı: Electronic Arts Victor
Platform: Game Boy, Family Computer
J-League yani Japonya Ligi adını taşıyan bu Japon oyunu basit yapay zekasına rağmen özellikle müzikleri ve eğlenceli oynanışı ile game boy platformunda popüler olan bir futbol oyunudur.

Sensible Soccer – Amiga (1992)

Yayıncı: Sensible Software
Platform: Acorn Archimedes, Amiga, Amiga CD32, Atari ST, Xbox Live Arcade, Windows Vista

Sensible World of Soccer – Amiga (1996)

Yayıncı: Renegade, GT Interactive (1994–1996), Codemasters, Microsoft (2007)
Platform: Amiga, PC (MS-DOS and Windows 95), Xbox 360 (Xbox Live Arcade)
Sensible Soccer, belki de gelmiş geçmiş en popüler futbol oyunu ünvanını üstünde taşır. Özellikle diğer futbol oyunlarından ayrıkan “Kariyer Modu” ile beğenilen oyun, ilk çıktığı 1992 yılından günümüze hala aktif oynayıcısı olan ender oyunlardan biridir. Yaklaşık 100 ülkenin ligini barındıran, 1996 yapımı devam oyunu Sensible World of Soccer ise serinin zirve yaptığı oyun olmuştur.

 

GOAL! (1988 – 1993)

Yayıncı: Jaleco
Platform: NES, Game Boy
Atari salonlarının vazgeçilmez oyunu Goal serisi, özgün tasarımı ve oynanışı, saha ve zemin farklılıklarının yanı sıra her ülkenin ayrı özellikleri ile animasyon haline getirilen çalım ve şutlar oyunseverlerin gönlünde taht kurmaya yetmiştir.

Football Glory – PC (1994)

Yayıncı: Black Legend
Platform: MS-DOS, Amiga

Devam serisi gelmeyen, diğer rakipleri arasından çok fazla tutunamayan Football Glory, maç öncesi röportajlar gibi (Futbolcular Sharon Stone’u çok sevdiklerini söylüyordu) farklı özellikleri ile klasik futbol oyunları arasında kendine yer buluyor.

FIFA International Soccer (1994)

Yayıncı: Electronic Arts, Tectoy, Victor Entertainment, Ocean Software, Malibu Games, Electronic Arts Victor
Platform: 3DO, Commodore Amiga, MS-DOS, Nintendo Game Boy, Sega Game Gear, Sega Mega Drive, Sega CD, Sega Master System, Super Nintendo Entertainment System

Yazıyı hazırladığımız FIFA Oyunu sitesinin adını taşıyan 🙂 ve günümüzün en popüler ve en fazla kazanan futbol oyunu FIFA serisinin ilk versiyonu; FIFA International Soccer

International Superstar Soccer (1994)

Yayıncı: Konami
Platform: Windows, Xbox 360, PlayStation 2, Mega Drive, Super NES, PlayStation, GameCube, Xbox, Game Boy Advance, Sega Saturn, Nintendo 64, Game Boy, Game Boy Color

Günümüzün Pro Evolution Soccer diğer bir adıyla Winning Eleven oyunlarının belki de ilk versiyonu olan International Superstar Soccer eğlenceli oyun tarzı ve Konami firmasının ilk deneyimlerinden olması ile efsaneler arasında yer almaktadır.

Actua Soccer 2 – PS (1997)

Yayıncı: Gremlin Interactive
Platform: PlayStation, Microsoft Windows

3D – Üç boyutlu grafiklerle ve PlayStation oyun konsolu özelinde ve sonrasında PC’ye de çıkan Actua Soccer bir süre başarılı olsa da FIFA 99’un popülaritesi karşısında piyasadan silinmeye başladı.

FIFA 99  (1998)

Yayıncı: Electronic Arts
Platform: PlayStation, Nintendo 64, Microsoft Windows, DOS

Electronic Arts’ın bir kolu olan EA Sports tarafından 1999 yılında serinin dördüncü ve klasikler arasındaki en bilinen oyunu olan FIFA 99 oyun videosunu aşağıdan izleyebilisiniz.

FIFA Oyunları – Oyun Dünyasından Haberler https://fifaoyunu.com
Flash Futbol Oyunlarının Adresi: https://www.woyunlar.com/futbol-oyunlari

Pro Evolution Soccer / Winning Eleven – (2001)

Yayıncı: Konami
Platform: PlayStation, PlayStation 2 bazı oyunlarında PC

Ülkemizde de son derece popüler olan Pro Evolution Soccer (Winning Eleven) serisinin çıkışını sağlayan ilk popüler seri, yenilikleri oynanış tarzı ile klasikler arasında yer alıyor. PES Tarihi 1995 – 2015 videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Club Football (2005)

Yayıncı:  Codemasters
Platform: PlayStation 2 ve Xbox

Yarış oyunlarıyla bilinen Codemasters’ın geliştirdiği Club Football serisi, rakipleri karşısında pek tutunamadan geliştirme süreci sona erdirilse de alternatif futbol oyunları arasında kendine yer bulmuştur.

İlginizi Çekebilir

FIFA20 satın al

Uygun Fiyata FIFA 20 Satın Al

EA SPORTS FIFA 2020 futbol oyunu 24 Eylül 2019’da PC, PS4, XBOX ve Nintendo Switch …

Yorum Yazın